Masaż

Rehabilitacja

Relaks

Kinesiotaping – plastrowanie dynamiczne | Zabrze(Kinesiology taping)


Kinesiotaping, Zabrze. Kinesiotaping, czyli plastrowanie dynamiczne to metoda terapeutyczna polegająca na oklejaniu określonych fragmentów ciała wodoodpornymi plastrami o specjalnej strukturze i elastyczności.

Kinesiotaping to metoda, która pozwala na osiąganie bardzo dobrych efektów terapeutycznych poprzez działanie sensoryczne plastra, a zasadniczym celem tej terapii jest wykorzystanie naturalnych procesów samo leczenia organizmu, której punktem wyjścia jest skóra i mięśnie.

Kinesiotaping znacząco poprawia ukrwienie i odżywienie tkanek, w znacznym stopniu pomaga też w zmniejszaniu obrzęków limfatycznych. Jest metodą szczególnie polecaną w stanach bólowych różnego pochodzenia, zarówno tych wynikających z przeciążenia mięśni, z ich nadmiernego napięcia, jak również w stanach po urazach mechanicznych.

Metoda plastrowania dynamicznego przynosi bardzo dobre efekty terapeutyczne, przyspiesza procesy gojenia, jest bezbolesna, a jej zaletą jest to, że działa ona na plastrowane części ciała przez 24 godziny na dobę i nie wyklucza stosowania innych form terapii.

Sensem plastrowania jest to, że dzięki plastrom poprawiamy przesuwalność skóry względem tkanek leżących głębiej, a także uzyskujemy efekt uniesienia i zwiększenia przestrzeni pomiędzy skórą a innymi strukturami – dzięki czemu w konsekwencji uzyskujemy widoczną poprawę funkcji i zmniejszenie bólu. Metoda ta, jest zatem znakomitym uzupełnieniem prowadzonej przez nas rehabilitacji indywidualnej, manualnej terapii kręgosłupa, stawów obwodowych oraz w doleczaniu przebytych urazów. Jest metodą bardzo uniwersalną, może być stosowana również u kobiet w ciąży oraz po porodzie.

Jak już wspomniano plastry działają poprzez receptory w skórze na tkankę podskórną, powięzi, mięśnie, naczynia krwionośne i limfatyczne, więzadła i stawy, dlatego jest tak skuteczną terapią przeciwbólową i przeciwobrzękową, często wspierającą leczenie podstawowe lub rehabilitację. Grubość i elastyczność plastra jest zbliżona do ludzkiej skóry, co sprawia, że aplikacja nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności i nie ogranicza ruchów. Co ważne plastry są hipoalergiczne, wodoodporne, przepuszczają powietrze i nie zawierają żadnych leków, dzięki czemu można je nosić nawet kilka dni.

Kinesiotaping znajduje zastosowanie m.in. w ortopedii, neurologii, profilaktyce przeciwobrzękowej, medycynie sportowej, a w szczególności w bólach i dysfunkcjach kręgosłupa i karku, bólach zwyrodnieniowych i dyskopatiach, łokciu tenisisty, zespole bolesnego barku, naderwaniu mięśni lub więzadeł, naciągnięciu mięśni, zapaleniu ścięgna Achillesa, skręceniu stawu lub kostki, bólach przeciążeniowych, zaburzeniach w stawach międzykręgowych oraz w uelastycznianiu blizn i zrostów pooperacyjnych.

Stosowanie plastrów w sposób istotny:

  • zmniejsza ból mięśni i stawów,
  • zmniejsza wzmożone napięcie mięśniowe
  • poprawia funkcje mięśni nadmiernie rozciągniętych
  • usuwa obrzęki limfatyczne,
  • wspomaga pracę mięśni
  • wspiera procesy lecznicze i wydolnościowe
  • koryguje niewłaściwą pozycję stawu
Kinesiotaping, Zabrze
Kinesiotaping, Zabrze