Masaż

Rehabilitacja

Relaks

Masaż bańką chińską | Zabrze

Masaż bańką chińską ZabrzeMasaż bańką chińską Zabrze. Stosowanie baniek w medycynie naturalnej liczy sobie około 3000 lat. W tradycji chińskiej stawianie baniek w punktach akupunkturowych i miejscach przeznaczonych do stawiania bańki szklanej stosowane jest do leczenia wielu poważnych dolegliwości.

Masaż bańką chińską opiera się na wykorzystaniu efektu podciśnienia. Poprzez zassanie skóry i tkanek leżących pod bańką, masaż poprawia mikrokrążenie i rozbija tkankę tłuszczową, przyspieszając tym samym proces lipolizy. Ponadto wygładza i ujędrnia skórę oraz usuwa toksyny z organizmu, które są główną przyczyną skórki pomarańczowej. W związku z tym bardzo dobrze masaż bańką chińską sprawdza się nie tylko jako zabieg antycellulitowy, ale również jako zabieg ujędrniający i modelujący sylwetkę.

Usuwanie lub znaczne zmniejszanie istniejącego cellulitu bańką chińską jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych zabiegów kosmetycznych, a wszystko dlatego, że masaż bańką chińską pozwala w stosunkowo krótkim czasie i w prosty sposób pozbyć się skórki pomarańczowej lub wyraźnie zmniejszyć jej widoczność.

Niewątpliwie zgrabna sylwetka oraz jędrna i gładka skóra są marzeniem każdej kobiety i sporej grupy mężczyzn. Niestety, istnieje szereg różnych czynników zewnętrznych, takich jak choćby zanieczyszczenie środowiska, stres, brak aktywności fizycznej, czy też nieprawidłowe nawyki żywieniowe oraz szereg czynników wewnętrznych wynikających np. ze zmian lub schorzeń o podłożu hormonalnym, uwarunkowań genetycznych, zaburzeń metabolicznych, czy też zaburzeń krążenia żylnego i limfatycznego – które szpecą nasze ciało. Jednym z najczęstszych problemów estetycznych jest właśnie nadmiar tkanki tłuszczowej, utrata jędrności i elastyczności skóry oraz cellulit.

Cellulit to choroba zwyrodnieniowa podskórnej tkanki łącznej i jest złożonym problemem zdrowotnym, mającym kilka postaci oraz stopni zaawansowania.

Trzy główne typy obejmują cellulit wodny, tłuszczowy i cyrkulacyjny.

Cellulit wodny to cellulit dotykający głównie kobiety szczupłe, a jego powstawanie związane jest ze złym krążeniem krwi i limfy w tkance łącznej. Jeśli tkanka ta jest zbyt miękka, wówczas pozwala przenikać limfie wraz z toksynami do komórek tłuszczowych. Cellulit wodny powstaje najczęściej na udach, ale może się także pojawić na łydkach, w okolicach pośladków oraz na ramionach.

Cellulit tłuszczowy to rodzaj cellulitu związany najczęściej z wagą naszego ciała – czyli pojawiający się głównie u osób z otyłością lub takich, które dość szybko lub nagle przybrały na wadze. Ten rodzaj cellulitu występuje najczęściej na udach, biodrach, pośladkach i brzuchu, ale może także wystąpić na łydkach i pod kolanami. Powstaje, gdy w naszych komórkach zbierają się kwasy tłuszczowe, gromadzące się nierównomiernie w postaci małych grudek pod skórą.

Cellulit cyrkulacyjny jest najgorszy, gdyż tworzy się powoli i jest bardzo trudny do usunięcia, czy zredukowania. Rozpoznać go można głównie poprzez dotyk, gdyż tworzą go bardzo twarde i zbite bolesne grudki. Cellulit cyrkulacyjny pojawia się głównie na udach oraz nad kolanami. Zwalczenie tego rodzaju cellulitu trwa niestety bardzo długo, a pozbycie się go całkowicie graniczy niemalże z cudem. Można go jednak w zadowalający sposób zredukować i sprawić, by był on naprawdę mało widoczny.

Bardzo ważny w całym zabiegu jest fakt pobudzenia krążenia i płynów ustrojowych, ponieważ dzięki temu szybciej pozbędziemy się z organizmu toksyn i zbędnych produktów przemiany materii. To właśnie one są jednym z głównych przyczyn powstawania cellulitu (oprócz gromadzącej się nierówno tkanki tłuszczowej).

Należy pamiętać jednak, że masażu bańką chińską nie należy traktować jako głównej metody walki z cellulitem, ponieważ tylko w połączeniu ze zmianą nawyków żywieniowych i intensywnymi ćwiczeniami można oczekiwać trwałych i zadowalających rezultatów.

Masaż antycellulitowy z zastosowaniem baniek chińskich trwa ok. 15-30 minut, a przy większych obszarach ciała nawet 60 minut. Należy go wykonywać w seriach po 10-15 zabiegów, z odstępami między kolejnymi zabiegami nie rzadziej niż co 3 dni. Profilaktycznie masaż wykonuje się przynajmniej raz w tygodniu. Po zabiegu w miejscu postawienia bańki mogą pojawić się wybroczyny, które wchłaniają się zwykle w ciągu kilku dni i nie stanowią przeciwwskazania do wykonywania kolejnych zabiegów. Dodatkowym plusem tego typu masażu jest uczucie odprężenia i relaksu.

W celu zwiększenia efektywności zabiegów redukujących cellulit i tkankę tłuszczową sugeruje się łączenie masaży bańką chińską z innymi zabiegami, głównie opartymi na podczerwieni oraz ultradźwiękach.

Masaż bańką może obejmować całe ciało lub tylko strefy objęte cellulitem i najczęściej, jak już powyżej wskazano, są to biodra, ramiona, uda i pośladki. Przed zabiegiem w ciało wsmarowywany jest środek poślizgowy w postaci specjalnej oliwki do masażu antycellulitowego, co dodatkowo wzmacnia rezultaty terapeutyczne.

Masaż bańką chińską działa niczym drenaż limfatyczny. Poprawia krążenie krwi, przyspiesza metabolizm i usuwa nadmiar toksycznych substancji z organizmu. Dzięki temu możliwe jest przyspieszenie procesów spalania tkanki tłuszczowej i widoczna redukcja cellulitu. Komórki stają się znacznie lepiej odżywione, co jest efektem zwiększenia przepływu substancji odżywczych. Mniejsze stają się też obrzęki, dzięki poprawie krążenia i właściwemu działaniu układu limfatycznego.

Masaż bańką chińską szczególnie polecany jest osobom mającym:

 • problemy z nadmiarem tkanki tłuszczowej i cellulitem
 • obrzęki limfatyczne
 • napięte i obolałe mięśnie lub problemy ze stawami
 • problemy z brakiem elastyczności skóry

Pozytywne efekty masażu:

 • zmniejszenie cellulitu
 • ujędrnienie skóry
 • wymodelowanie sylwetki
 • poprawa ukrwienia, elastyczności i kolorytu skóry
 • zmniejszenie obrzęków limfatycznych
 • zmniejszenie napięcia mięśniowego
 • przyspieszenie przemiany materii (metabolizmu)
 • detoksykacja
 • zmniejszenie widoczności rozstępów

Od masażu powinny wstrzymać się:

 • osoby z gorączką niewiadomego pochodzenia
 • chorzy na nowotwory
 • osoby z obrzękami niewiadomego pochodzenia
 • kobiety w ciąży i karmiące piersią
 • kobiety w okresie menstruacji
 • chorzy, u których stwierdzono hemofilię lub inne zaburzenia krzepliwości krwi
 • osoby z cerą naczynkową i skłonnością do pękających naczynek
 • chorzy na gruźlicę lub inne choroby zakaźne
 • osoby chorujące na wysiękowe zapalenie stawów
 • osoby mające zmiany lub stany zapalne skóry lub uszkodzenia naskórka
 • osoby cierpiące z powodu żylaków
 • osoby z cienką i bardzo delikatną skórą
 • osoby chorujące na serce, mające nieuregulowane nadciśnienie tętnicze lub wady serca
 • osoby z padaczką, zespołem odstawienia alkoholu lub narkotyków
 • osoby ze stwardnieniem rozsianym (SM) w okresie nowego rzutu choroby
 • osoby będące bezpośrednio po posiłku

Przed przystąpieniem do zabiegu, warto skonsultować się z lekarzem, czy konkretne schorzenie nie jest przeszkodą do przeprowadzenia masażu bańką chińską.

Jednym słowem masaż bańką chińską jest kompleksowym zabiegiem redukującym cellulit i ujędrniającym skórę, wykazującym stosunkowo wysoką skuteczność, przyspieszającym proces lipolizy, rozbijającym tkankę tłuszczową i usuwającym toksyny z organizmu, a jednocześnie wygładzającym skórę.

Należy także mieć na uwadze, że masaż bańką chińską profilaktycznie, w calach prozdrowotnych, powinien być stosowany przynajmniej 1 raz w tygodniu. Dzięki regularnemu korzystaniu z tego typu masażu można się cieszyć dobrym zdrowiem przez lata. Wskutek działania masażu bańką chińską, oczywiście poza jego działaniem wyszczuplającym i antycellulitowym, następuje również mobilizacja sił odpornościowych organizmu oraz znacząco poprawia się cyrkulacja krwi i limfy. Ponadto masaż ten działa leczniczo m.in. na schorzenia stawów, bóle mięśniowe oraz w przebiegu wszelkich infekcji czy stanów zapalnych.

Masaż bańką znakomicie usuwa wszelkie blokady energetyczne, przynosi ulgę i ukojenie w przypadku różnych dolegliwości poprzez energetyzowanie i rozgrzanie odpowiednich punktów ciała. Przystawiając bańkę w określonym punkcie ciała, wyrównuje się poziom energii w miejscach chorych. Najczęściej są to napięte mięśnie bądź bolące stawy. Masaż doskonale uspokaja i relaksuje. Jest dobry dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących siedzący tryb życia oraz po wyczerpującym wysiłku fizycznym.